Jēzus zināja atpūtas svarīgumu, kad Viņš teica Saviem mācekļiem: „Nāciet vieni paši savrup kādā vientuļā vietā un atpūtieties maķenīt.” (Marka 6:31) Jo daudz bija, kas nāca un gāja, un tiem nebija vaļas ne ēst.” (13.p.) Kristus saprata, ka nepārtraukts darbs pat Kungam, bez laika, lai atgūtu spēkus, būtu kaitējošs gan Viņam pašam, gan Viņa mācekļiem. Viņiem bija nepieciešams saņemt tās fiziskās, emocionālās un garīgās svētības, ko tāda atpūta nodrošināja, to saprata arī E. Vaita. „Regularitātes svarīgumu ēšanas un gulēšanas laikos nevajadzētu novērtēt par zemu . Tā kā ķermeņa attīstīšanās darbs norisinās atpūtas stundās, īpaši jaunībā ir nepieciešams, lai miegs būtu regulārs un pietiekošs.” (Audzināšana, 205.lpp)
Lielākajai daļai kristiešu dzīves ir piepildītas ar ģimeni, darbu, sakaru uzturēšanu, bērniem, draudzes aktivitātēm – sarakstu varētu turpināt un turpināt. Viņiem ir maz laika, lai apstātos un atpūstos. Mūsu drudžainie grafiki ne tikai iejaucas mūsu atlikušās dienas laikā, bet pat ierobežo vajadzīgā miega daudzuma saņemšanu naktī. Tāda prakse padara mūs mazāk spējīgus tikt galā ar neskaitāmajiem ikdienas dzīves stresiem. Ja nesaņemam pietiekoši daudz atpūtas, tas nelabvēlīgi ietekmēs mūsu psihisko un fizisko veselību, kas nodarīs postījumu mūsu garīgajai labklājībai.
Piemēroti atpūtas cikli intensīvu fizisko aktivitāšu laikā veicinās to labumu, ko dod fiziskie vingrinājumi. Fizisko vingrojumu režīms prasa atpūtu starp treniņiem, lai atļautu muskuļiem, cīpslām un saitēm atjaunoties no radītā sasprindzinājuma. Ja tādas atpūtas nav, organismam var tikt radīti plaši bojājumi. No otras puses, muskuļi tiek stiprināti atpūtas laikā, kura seko pēc vingrošanas.
Psiholoģijas profesors Džeims B. Maas no Kornela Universitātes (Cornell University) savā pētījumā ir pierādījis, ka mums nepieciešamas astoņas stundas miega katru nakti. Ja mēs nesaņemam šo atpūtas daudzumu, tas vājinās mūsu modrību, produktivitāti, lietderīgumu, radošumu un negatīvi ietekmēs mūsu vispārējo veselību. Iemesls, kādēļ ir svarīgi gulēt pietiekošu stundu skaitu katru nakti, ir tas, ka REM (ātro acu kustību) miega fāze norisinās tieši starp septīto un astoto miega stundu. Tas ir laiks, kad smadzenes izlabo pašas sevi un veido jaunus savienojumus. Pētījumi parāda, ka viena trešdaļa amerikāņu naktī guļ tikai sešas vai pat mazāk stundas. Klīniskais pētījums pierāda, ka pietiekoša miega daudzuma saņemšana naktī, kā arī atpūta dienas laikā, nodrošina daudzus fiziskus labumus mūsu organismam. Tas samazina stresa hormonus, nostiprina imūnsistēmu (tā padarot mūs izturīgākus pret saslimšanām) un samazina asinsspiedienu un holesterīna līmeni. Pētījumā, ko veica Asociētā Profesionālā Miega Biedrība, Sietlā, Vašingtonā, iesaistīja 62 bērnus un iedalīja viņus divās kategorijās – tie, kuri guļ diendusu (77) un tie, kuri neguļ diendusu(23) Pētnieki atklāja, ka tiem bērniem, kuri dienā negulēja, bija augstāks baiļu, hiperaktivitātes un depresijas līmenis. Ziņu izlaidumā Pensilvānijas Valsts Universitātē doktora grādu ieguvušais Braiens Krosbijs sacīja: „Ir ļoti dažāds vecums, kad bērni ir gatavi atstāt diendusu. Es gribētu iedrošināt vecākus savā ikdienas grafikā iekļaut klusas atpūtas laiku, kas dotu bērniem iespēju pagulēt diendusu, ja nepieciešams.”
Sātans noteikti zina svarīgo lomu, kādu atpūta spēlē mūsu fiziskajā, emocionālajā un garīgajā labklājībā. Nav brīnums, ka viņš ir tik centīgi darbojies, lai iedzītu mūsu sabiedrību arvien vairāk un vairāk miega trūkumā bez jebkāda atpūtas laika dienas garumā. Viņš pat uzbrūk bērniem šajā jomā. Arvien vairāk un vairāk pētījumu parāda, cik maz naktsmiega stundu ir pusaudžiem un studentiem. Ja mēs vēlamies baudīt labu fizisko, emocionālo un garīgo veselību, mums ir jārūpējas par to, lai mēs un mūsu ģimenes saņemtu pietiekošu daudzumu atpūtas.
Jautājumi pārdomām un diskusijām
1.Ko E.Vaita saka, kādi ir atpūtas ieguvumi?
_______________________________________________________________________________________________________________
2.Uzskaitiet dažus medicīniski pierādītus atpūtas fiziskos ieguvumus!
_______________________________________________________________________________________________________________
3.Uzskaitiet dažus medicīniski pierādītus atpūtas emocionālos ieguvumus!
_______________________________________________________________________________________________________________
4.Kā jūs domājat, ko atpūta dod mūsu garīgajai labklājībai?
_______________________________________________________________________________________________________________
Lūgšana
Piezvaniet savam lūgšanu partnerim un pārrunājiet šīs dienas materiālu.
Lūdziet kopā ar savu partneri:
1. Lai Dievs krista jūs ar Savu Svēto Garu.
2. Lai Dievs palīdz jums un jūsu ģimenei pietiekoši atpūsties katru dienu, lai jums būtu laba fiziskā, emocionālā un garīgā veselība.
3. Par cilvēkiem, kuri ierakstīti jūsu lūgšanu sarakstā.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru